Plechové krytiny

Plechové krytiny jsou v poslední době stále populárnější a to i v občanské výstavbě a to díky své ceně, rychlosti a jednoduchosti montáže a v neposlední řadě také hmotnosti, která nejnižší ze všech pokrývacích materiálů.

Plechové krytiny se vyrábí z různých materiálů, nejčastější jsou ocelové plechy, které jsou chráněny proti korozi  několika vrstvami nátěrů či nástřiků, asi druhý nejpoužívanější materiál je hliník, který může být s povrchovou úpravou nebo bez ní. Méně používaným materálem je měď, která se používá především na historických stavbách, kde je zapotřebí dodržet jistý historický vzhled. zřídka používanými materiály jsou titanzinek nebo nerez kvůli vysoké ceně.

Ocelové krytiny je automaticky zapotřebí povrchově upravit, nejčastěji se používá zinkování, barevné nátěry a nástřiky nebo nanesení tenké vrstvy plastu s předchozími nátěry, stejně tak se může ošetřovat povrch hliníku. Na druhé straně měděné plechy a titanzinkové plechy nevyžadují žádnou povrchovou úpravu a údržbu, ale jejich cena je několikanásobně vyšší.

Dle tvarového provedení se plechové krytiny rozdělují na rovné plechové krytiny, šablonové krytiny, vlnovky, různé profilované plechy v imitaci například střešní tašky a trapézové plechy.

Nejznámějšími výrobci plechových krytin na českém trhu jsou Lindab a Satjam.