Problematika fasádních nátěrů

Omítkové fasády, které jsou většinou tvořeny jádrovou omítkou a štukovou vrstvou, nebo stěrkou je nutné chránit chránit před počasím a povětrnostními vlivy, jinak dochází k zvětrávání a následnému drolení. navíc nátěry fungují jako architektonický prvek, který vytváří jednotný vzhled fasády.

Fasádní omítky jsou tedy konstrukce, které chrání zdivo a opláštění před přírodními a umělými vlivy.

Fasádní nátěry se dle složení, použití a kvality rozdělují na:

  • akrylátové – jedná se o směs anorganických pigmentů, plniv, derivátu celulózy, aditiv, fungicidních a baktericidních látek a akrylátové disperze , akrylátové barvy jsou vhodny téměř na všechny stavební povrchy – vápenocementové omítky, betonové panely, sanační omítky, zdivo a běžné omítky, omítky zateplovacích systémů. Doba zasychání je minimálně 4 hodiny při 20 °C. Akrylátové barvy mají dobrou paropropustnost a proti jsou vhodné i na sanační omítky.
  • silikátové – směs anorganických pigmentů, plniv, speciálních aditiv, stabilizátorů, fungicidních a baktericidních látek, polysacharidu a přísady modifikujícího pojiva dispergovaná v draselném vodním skle. jako podkladový materiál jsou vhodné vápenocementové omítky a staré a fasádní omítky. Nátěry jsou paropropustné, odolné proti ušpinění odolné proti poškození a poškrábání a voděodpudivé. Silikátové nátěry se používají také na nátěry fasád historických objektů. Doba zasychání bývá minimálně 6 hodin při 20°C.
  • silikonové – jsou směsí směs anorganických pigmentů, plniv, derivátu celulózy, aditiv, fungicidních a baktericidních látek, siloxanové emulze a akrylátové disperze. Jsou odolné proti ušpinění, voděodolné, otěruvzdorné, mají odolnost proti kyselým dešťům a chemickým dešťům. Jsou vhodné pro všechny druhy povrchových úprav včetně starých fasád a historických budov.
  • siloxanové – barvy jsou zkvalitněny polysiloxanem modifikovaným silikonovou pryskyřicí. Jsou vhodné pro nátěry betonových panelů, vápenocementových omítek, zdiva a zateplovacích systémů. Barvy jsou vysoce přilnavé, odolné proti kyselým dešťům a paropropustné.

 

Fasádní nátěry se provádíme běžně jako výškové práce pomocí horolezecké techniky. Hlavními výrobci fasádních barev jsou Het, ProfiamBau, Cemix, Jub, Dufa, Primalex, Weber, Mistral a Teluria.