Typy sádrokartonů

V Evropě jsou na trhu k dostání sádrokartonové desky v tloušťkách 6 ; 9,5 ; 10 ; 12,5 ; 15 ; 18 ; 20 a 25 milimetrů  a plošném rozměru 1250 x 2000 milimetrů.

Dle speciální vlastností se sádrokarton rozděluje na:

SDK deska obyčejná (GKB)* – pro běžné použití v místnostech, kde relativní vlhkost nepřesahuje 65% při teplotě 20 °C a nejsou kladeny speciální požadavky na požární odolnost, akustiku a mechanickou odolnost.

SDK deska impregnovaná (GKBi)* – pro použití v interiérech se zvýšenou vlhkostí do 75% nebo krátkodobě zvýšenou vlhkostí do 85%. Používá se především v koupelnách, umývárnách, prádelnách, na záchodech a v kuchyních bytů a rodinných domů. Objemová hmotnost se pohybuje kolem 600 – 700 Kg/m3. Barva použitého kartonu  má zpravidla zelenou barvu kvůli rozlišení.

SDK deska protipožární (GKF)* – jedná se o desku, která má delší odolnost proti prohoření, objemová hmotnost se pohybuje okolo 800 Kg/m3, deska je potažena červeným kartonem, její využití je do prostředí s relativní vlhkostí do 65% při teplotě 20°C.

SDK deska protipožární impregnovaná (GKFi)* – stejná deska jako GKF, ale je impregnovaná a proto se může používat i v místnostech se zvýšenou vlhkostí.

Sádrovláknitá deska (Fireboard)* – objemová hmotnost je větší než 780 Kg/m3, deska má klasifikaci dle reakce na oheň A1. Plochy a podélné hrany jsou opláštěny skelným rounem. vyrábí se v minimální tloušťce 12,5 mm a maximální tloušťce 30 mm.

SDK desky akustické - desky zabraňující přenosu hluku, obvykle jsou potaženy modrým kartonem.

SDK desky podlahové - desky určené pro konstrukce podlah, deska je spojena ze tří kusů s drážkou, deska má obvykle tloušťku 25 mm.

 

Nejčastěji prodávané sádrokartonové systémy v česku jsou Knauf, Rigips, Norgips, Danogips a Lafarge Gips

 

* značení dle výrobce Knauf